| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 55 |
| Resolution | Ultra HD/4K 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | Yes |
| Additional Features |
|
| Terminals | |
| HDMI | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption |
|
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | 1230 x 765.7 x 247.4 |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 1230 x 709.2 x 25.7 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | 15 |
| Weight (Without Stand) | 14.2 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 55 |
| Resolution | Ultra HD/4K 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | Yes |
| Additional Features |
|
| Terminals | |
| HDMI | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption |
|
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | 1230 x 765.7 x 247.4 |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 1230 x 709.2 x 25.7 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | 15 |
| Weight (Without Stand) | 14.2 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
Samsung Qled Television 55 QA55QN70FAULXL 138M
₹76,490.00
MRP ₹104,000.00
- Stock: In Stock
- Model: 55 QA55QN70FAULXL 138M
- SKU: IT00122451
- Total Viewed: 1373
Report Incorrect Product Information