| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 75 |
| Resolution | Ultra HD/4K 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | Crystal Processor 4K |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | NA |
| Additional Features |
|
| Terminals | |
| HDMI | 3 |
| USB 2.0 | 1 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption | Power Consumption (Max): 220 W |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | 1668.1 x 1005.9 x 280 |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 1668.1 x 957.8 x 77 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | 22.8 |
| Weight (Without Stand) | 22.4 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 75 |
| Resolution | Ultra HD/4K 3840 x 2160 |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | Crystal Processor 4K |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | NA |
| Additional Features |
|
| Terminals | |
| HDMI | 3 |
| USB 2.0 | 1 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption | Power Consumption (Max): 220 W |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | 1668.1 x 1005.9 x 280 |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 1668.1 x 957.8 x 77 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | 22.8 |
| Weight (Without Stand) | 22.4 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
Samsung Led Television UA75U8000FUXXL 189CM
₹85,690.00
MRP ₹115,100.00
- Stock: In Stock
- Model: UA75U8000FUXXL 189CM
- SKU: IT00122454
- Total Viewed: 2142
Report Incorrect Product Information