| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 43 |
| Resolution | FHD (1,920 x 1,080) |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | Hyper Real |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | NA |
| Additional Features | HDMI Audio Return Channel: eARC |
| Terminals | |
| HDMI | 2 |
| USB 2.0 | 1 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption | Power Consumption (Max):74 W |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | NA |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 954.5 x 562.3 x 83.8 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | NA |
| Weight (Without Stand) | 5.7 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Screen Size | 43 |
| Resolution | FHD (1,920 x 1,080) |
| Smart TV | Yes |
| Picture | |
| Picture | Hyper Real |
| Screen Format | NA |
| Additional Features |
|
| Audio Features | |
| Speaker System | 2CH |
| Audio Output Power | 20W |
| Additional Features |
|
| Network Features | |
| Wi Fi Connectivity | NA |
| Additional Features | HDMI Audio Return Channel: eARC |
| Terminals | |
| HDMI | 2 |
| USB 2.0 | 1 |
| RF Connection Input(s) | 1 |
| Audio Output(s) | NA |
| Headphone Out | NA |
| Power Features | |
| Power Requirements |
|
| Power Consumption | Power Consumption (Max):74 W |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimension & Weight | |
| Dimension W x H x D mm (With Stand) | NA |
| Dimension W x H x D mm (Without Stand) | 954.5 x 562.3 x 83.8 |
| Weight (KG) | |
| Weight (With Stand) | NA |
| Weight (Without Stand) | 5.7 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty On Product* |
Samsung Led Television UA43F5500FUXXL 108CM
₹26,490.00
MRP ₹27,500.00
- Stock: In Stock
- Model: UA43F5500FUXXL 108CM
- SKU: IT00122456
- Total Viewed: 2196
Report Incorrect Product Information