| Key Features | |
| Key Features |
|
| Display | |
| Size (inch) | 6.67 inch |
| Resolution | 1600 x 720 pixels |
| Memory And Storage | |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | NA |
| RAM | 4 GB |
| Platform | |
| CPU | 2.4 GHz + 2.0 GHz Octa Core Processor |
| Operating System | Android OS v15.0 |
| Network & Connectivity | |
| Network Type | 4G/5G |
| Navigation Technology | Beidou(B1I), GPS(L1), Glonass(G1), Galileo(E1), QZSS(L1) |
| Camera | |
| Rear Camera | 32.0 MP |
| Front Camera | 8.0 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Sensors | Geomagnetic sensor, proximity sensor, light sensor, acceleration sensor, flicker sensor, side capacitive fingerprint sensor |
| Battery | |
| Battery Type | 6000 mAh |
| Dimension & Weight | |
| Dimensions (H x W x D) mm | 165.70 x 76.22 x 7.94 |
| Weight (gm) | 197 |
| Warranty | |
| Warranty | *1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for in the Box Accessories |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| Display | |
| Size (inch) | 6.67 inch |
| Resolution | 1600 x 720 pixels |
| Memory And Storage | |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | NA |
| RAM | 4 GB |
| Platform | |
| CPU | 2.4 GHz + 2.0 GHz Octa Core Processor |
| Operating System | Android OS v15.0 |
| Network & Connectivity | |
| Network Type | 4G/5G |
| Navigation Technology | Beidou(B1I), GPS(L1), Glonass(G1), Galileo(E1), QZSS(L1) |
| Camera | |
| Rear Camera | 32.0 MP |
| Front Camera | 8.0 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Sensors | Geomagnetic sensor, proximity sensor, light sensor, acceleration sensor, flicker sensor, side capacitive fingerprint sensor |
| Battery | |
| Battery Type | 6000 mAh |
| Dimension & Weight | |
| Dimensions (H x W x D) mm | 165.70 x 76.22 x 7.94 |
| Weight (gm) | 197 |
| Warranty | |
| Warranty | *1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for in the Box Accessories |
Realme Cell Phone C73 4GB+64GB 5G Jade Green RMX3945
₹11,999.00
MRP ₹12,999.00
- Stock: Out Of Stock
- Model: C73 4GB+64GB 5G Jade Green RMX3945
- SKU: IT00123087
- Total Viewed: 2857
Report Incorrect Product Information