| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Capacity | 28 L |
| Type | Convection |
| Cavity | Stainless Steel Cavity |
| Control Type | Membrane Type |
| Cooking Features | |
| Cooking Menu |
|
| Multi-Stage Cooking | Two Stage Cooking |
| Additional Features |
|
| Safety Features | |
| Child Safety Lock | Child Lock |
| Overheating Protection | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Power Features | |
| Power Consumption (Microwave) | 900W |
| Power Consumption (Grill) | 1200W |
| Power Consumption (Convection) | 1950W |
| Dimensions | |
| Dimensions (W x H x D) mm | 510 x 305 x 495 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Capacity | 28 L |
| Type | Convection |
| Cavity | Stainless Steel Cavity |
| Control Type | Membrane Type |
| Cooking Features | |
| Cooking Menu |
|
| Multi-Stage Cooking | Two Stage Cooking |
| Additional Features |
|
| Safety Features | |
| Child Safety Lock | Child Lock |
| Overheating Protection | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Power Features | |
| Power Consumption (Microwave) | 900W |
| Power Consumption (Grill) | 1200W |
| Power Consumption (Convection) | 1950W |
| Dimensions | |
| Dimensions (W x H x D) mm | 510 x 305 x 495 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product* |
LG Microwave Oven Convection 28L MC2846SL
₹15,299.00
MRP ₹17,699.00
- Stock: In Stock
- Model: 28L MC2846SL
- SKU: IT00072732
- Total Viewed: 5178
Report Incorrect Product Information