| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Capacity | 28 L |
| Type | Convection |
| Cavity | Ceramic Enamel |
| Control Type | Tact Dial |
| Cooking Features | |
| Cooking Menu |
|
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Additional Features |
|
| Safety Features | |
| Child Safety Lock | Child Lock |
| Overheating Protection | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Power Features | |
| Power Consumption (Microwave) | 1400W |
| Power Consumption (Grill) | 1500W |
| Power Consumption (Convection) | 2100W |
| Dimensions | |
| Dimensions (W x H x D) mm | 517 x 310 x 474.8 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Capacity | 28 L |
| Type | Convection |
| Cavity | Ceramic Enamel |
| Control Type | Tact Dial |
| Cooking Features | |
| Cooking Menu |
|
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Additional Features |
|
| Safety Features | |
| Child Safety Lock | Child Lock |
| Overheating Protection | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Power Features | |
| Power Consumption (Microwave) | 1400W |
| Power Consumption (Grill) | 1500W |
| Power Consumption (Convection) | 2100W |
| Dimensions | |
| Dimensions (W x H x D) mm | 517 x 310 x 474.8 |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product* |
Samsung Microwave Oven Convection 28L MC28H5025VR/TL
₹18,790.00
MRP ₹18,990.00
- Stock: In Stock
- Model: 28L MC28H5025VR/TL
- SKU: IT00099167
- Total Viewed: 5146
Report Incorrect Product Information