| Key Features | |
| Key Features |
|
| Display | |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Screen Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Platform | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language 64 |
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Generation | NA |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Name | AMD Ryzen-5 7235HS |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Storage | |
| Hard Disk Capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Dedicated Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Communication | |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Power & Battery | |
| Power Supply | AC Adapter / Power Supply: 170W |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (H x W x D) | NA |
| Weight (KG) | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| Display | |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Screen Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Platform | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language 64 |
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Generation | NA |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Name | AMD Ryzen-5 7235HS |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Storage | |
| Hard Disk Capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| Dedicated Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Communication | |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6 2x2 AX |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Power & Battery | |
| Power Supply | AC Adapter / Power Supply: 170W |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (H x W x D) | NA |
| Weight (KG) | NA |
| Additional Features | |
| Convenience Features |
|
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty* |
Lenovo Laptop AMD R5/16GB/512GB/RTX3050A/4GB /83JC00LSIN
₹78,990.00
MRP ₹86,590.00
- Stock: In Stock
- Model: 83JC00LSIN
- SKU: IT00126307
- Total Viewed: 743
Report Incorrect Product Information