| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Type | Home Theatre |
| Channel | 5.1 Channel |
| Technical Features | |
| Power Output | NA |
| Function | Remote Control |
| Amplifier | Digital Amplifier, S-Master |
| BD/DVD/CD Player | NA |
| Power | 600 W |
| Connectivity | Bluetooth:version 5.0 |
| Other Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimensions | |
| Main Unit Size (W x H x D) | 900 x 52 x 74.5 mm |
| Front Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Centre Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Surround Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Subwoofer Size (W x H x D) | 192 x 385 x 362 mm |
| Weight | |
| Main Unit Weight | NA |
| Front Speaker Weight | NA |
| Centre Speaker Weight | NA |
| Surround Speaker Weight | NA |
| Subwoofer Weight | 7.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty* |
| Key Features | |
| Key Features |
|
| General Features | |
| Type | Home Theatre |
| Channel | 5.1 Channel |
| Technical Features | |
| Power Output | NA |
| Function | Remote Control |
| Amplifier | Digital Amplifier, S-Master |
| BD/DVD/CD Player | NA |
| Power | 600 W |
| Connectivity | Bluetooth:version 5.0 |
| Other Features | |
| Convenience Features |
|
| Dimensions | |
| Main Unit Size (W x H x D) | 900 x 52 x 74.5 mm |
| Front Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Centre Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Surround Speaker Size (W x H x D) | NA |
| Subwoofer Size (W x H x D) | 192 x 385 x 362 mm |
| Weight | |
| Main Unit Weight | NA |
| Front Speaker Weight | NA |
| Centre Speaker Weight | NA |
| Surround Speaker Weight | NA |
| Subwoofer Weight | 7.8 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year Warranty* |
Sony Home Theatre HT-S40R
₹24,990.00
MRP ₹34,990.00
- Stock: In Stock
- Model: HT-S40R
- SKU: IT00097194
- Total Viewed: 4393
Report Incorrect Product Information